content topZaměstnávání starobních důchodců

1. ledna 2010 vstoupila v platnost novela zákona o důchodovém pojištění, která s sebou přinesla změny v zaměstnávání starobních důchodců.

Od tohoto data mohou být starobní důchodci zaměstnávání na dobu neurčitou, tedy nikoliv nejdéle na dobu 1 roku, jako tomu bylo dosud. Pracovní poměr na dobu určitou lze se starobních důchodcem stejně jako ostatními zaměstnanci uzavřít celkem nejvýše na dobu 2 let. Novelou se nemění krátkodobé pracovní poměry jako např. zástupy za nemoc apod.

2 komentáře »
 1. avatar
  Jiří Vlček napsal/a:
  17. 2. 2010 v 12:42
  comment-top

  Potřeboval bych vysvětlit, zda pracovní smlouvy pro zaměstnané starobní důchodce nejvýše na dobu dvou let se počítají až od roku 2010, nebo i dřívější.
  Konkrétně v mém případě jsem měl pracovní smlouvy na dobu určitou, vždy na 1 rok, již od roku 2000, bez přerušení. Poslední smlouva mi končí v červnu 2010. Nová pracovní smlouva tedy může již být na dobu neurčitou, nebo musím uzavřít ještě na další rok opět smlouvu na dobu určitou?
  Děkuji za odpověď.

  comment-bottom
 2. avatar
  antonie napsal/a:
  19. 6. 2012 v 17:28
  comment-top

  Dobrý den
  jsem ve starobním důchodu a dostala jsem nabídku od mé přítelkyně z Rakouska, zda bych jí 2xdenně nepomohla s ošetřováním manžela, který je částečně imobilní a má problém s bércovým vředem, který mu ona ošetřuje.Jsem zdravotní sestra , a tak by má práce spočívala jen v ošetřování bércového vředu, což by bylo denně asi 2hodiny práce.Nabídla mi že bych u ní mohla vždy bydlet a toto ubytování a stravu bych měla zdarma a za tu péči by mi zaplatila. Zajímalo by mne jestli s ní mohu uzavřít dohodu o provedení práce a jak by to bylo s placením daní a pojistného z tohoto výdělku. Rozumím tomu dobře, že bych z této činnosti nemusela nic odvádět?A jak s ní mám smlouvu sepsat?Ona není žádný zaměstnavatel , který má firmu , je taky důchodce , ale tuhle moji péči si může dovolit zaplatit.Je mi jasné , že bych nesměla překročit 300hodin za rok.Děkuji za odpověď Antonie

  comment-bottom

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment