content top



Výpověď

O výpovědi z pracovního poměru pojednává § 50 zákoníku práce.

Výpovědí může rozvázat pracovní poměr zaměstnavatel i zaměstnanec. Výpověď musí být podána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52 zákoníku práce, kdežto zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Výpověď, která byla doručena druhému účastníku, může být odvolána pouze s jeho souhlasem. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být provedeno písemně.

Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby.

Víte, kdy Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď?

11 komentářů »
  1. avatar
    Michl Jaroslav napsal/a:
    12. 2. 2009 v 19:00
    comment-top

    V § 50 zákoníku práce je uvedeno: „Výpovědí může rozvázat pracovní poměr zaměstnavatel i zaměstnanec. Výpověď musí být podána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.

    Otázka: Je platná výpověď, kterou jsem dostal od zaměstnavatele jen emailem ??

    comment-bottom
  2. avatar
    Jarka napsal/a:
    12. 2. 2009 v 22:04
    comment-top

    Váš zaměstnavatel nesplnil zákonnou podmínku, jak sám uvádíte. Výpověď, která Vám nebyla doručena písemně, není platná!

    comment-bottom
  3. avatar
    Jindra napsal/a:
    23. 3. 2009 v 9:15
    comment-top

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal. Když sám podám u zaměstnavatele výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou, která bude od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi – mohu během těchto 2 měsíců dostat výpověď okamžitou ?? Nebo pokud mi běží má výpověď jsem trochu chráněn a nemůžou mě „vyhodit na hodinu“ ?? Děkuji moc za odpověď

    comment-bottom
  4. avatar
    Lenka Kapitánová napsal/a:
    26. 3. 2009 v 12:22
    comment-top

    Může mi dát zaměstnavatel výpověd ve zkušební době bez toho abych jí podepsala,protože jsem pracovně neschopna a byla ukončena zpětně den před onemocněním.Doručila jsem mu neschopenku a na základě toho mě propustil.

    comment-bottom
  5. avatar
    Andrea Stastna napsal/a:
    8. 11. 2009 v 14:17
    comment-top

    Dobry den,Muj syn se narodil 15.12.06 V Zari tohoto roku jsem ho dala do skolky,s tim ze mi zamestnavatel poslal potvrzeni,ze me prijme zpet do prace.Na to ja se vzdala RP-rodicovskeho prispevku,ale on jiz tak neucinil,ze me nevezme na 8 hodin,ale na 12 ano.Ve smlouve mam psano,ze tydne mam mit odpracovano 40 hodin.Mam narok po nem tuto stratu penenez uhradit+2mesice vypovedni lhuty?Dekuji mnohokrat za odpoved.S pozdravem Stastna.

    comment-bottom
  6. avatar
    Richard napsal/a:
    30. 11. 2009 v 13:57
    comment-top

    „Výpověď musí být podána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.“

    – co presne znamena citovana veta? Proc se nenapsalo do zakoniku prace presneji a konkretneji jakym zpusobem musi byt vypoved podana?

    Napisi si vypoved na PC a odeslu ji do Skype konverzace se svym Managing Director. On ji prijme a bude ji tam mit pisemne, ne ustne. Je to platna vypoved?

    comment-bottom
  7. avatar
    HARI napsal/a:
    12. 6. 2010 v 18:09
    comment-top

    Když v pondělí 14.6 2010 podám výpověd a zaměstnavatel jí podepíše tak dvouměsíční výpovědní lhůta bude od prvního července. Když 15.6. přinesu papír pracovní neschopnosti, můžu mít od zaměstnavatele nějaký postih?? Děkuji za odpověď.

    comment-bottom
  8. avatar
    petr napsal/a:
    3. 6. 2011 v 19:07
    comment-top

    Dobry den.
    Podal jsem vypoved do nasi firmy na personalni oddeleni. Dostal jsem dvou mesicni vypovedni lhutu. Jenze oni do ni bez jakeho koliv podpisu ci razitka napsaly jen den ukonceni prac.pomeru. A souply ji do suplyku. Pry at prijdu ke konci vypovedni lhuty ze sepiseme dohodu.Kdyz jsem se ptal proc to nemuze byt ihned. Tak mi bylo receno ze to musi byt skripta jenz maji v pocitaci ulezene a narizene ze vypovedi musi byt podavany jen takto. Ta vypoved jenz jsem jim podal nebyla mnou ani podepsana ani jsem nedostal kopii ci potvrzeni ze jsem ji podal. Tak se hci zeptat jak se mohu branit.Vym ze toto nesmeji,ale snazily se me presvedcit ze ano.
    Petr

    comment-bottom
  9. avatar
    petra napsal/a:
    27. 11. 2011 v 22:09
    comment-top

    Dobrý den, chci se zeptat. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, která mi 30.11. končí. Našla jsem si nové pracovní místo, kde nastupuji 1.12… v práci jsem to oznámila a bylo mi řečeno, že mám napsat výpověď. je to tak, že jí musím napsat, i když mi končí smlouva? děkuji za odpověď

    comment-bottom
  10. avatar
    Zdeněk Bursa napsal/a:
    9. 3. 2012 v 18:28
    comment-top

    Můžu dát zaměstnavateli okamžitou výpověd pro hrubé porušení pracovní smlouvy? Zaměstnavatel mi vyplácí mzdu zhruba o 10 dní později než mám uvedeno v pracovní smlouvě a žádnou upravu prac. smlouvy jsem neobdržel .

    comment-bottom
  11. avatar
    sona napsal/a:
    5. 8. 2015 v 17:11
    comment-top

    Dobrý den ,jak mužu okamžitě skončit v zaměstnání aniž by mi dali 2měsíční výpovědní lhutu,když už mám jiné zaměstnání do kterého mohu okamžitě nastoupit. děkuji

    comment-bottom

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment